Droga XL-ko!
W naszym sklepie znajdziesz wiele fasonów sukienek, żakietów, kurtek… pochodzących od różnych producentów. Dlatego – przed zakupem sprawdź tabelę rozmiarów podaną na stronie lub skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w wyborze prawidłowego rozmiaru. Dziękujemy Ci za Twój czas! Życzymy udanych zakupów.

telefon: 601 355 060
adres e-mail: sklep@xl-ka.pl

Jak wybrać właściwy rozmiar?

Aby zrozumieć na jakiej zasadzie dobierać rozmiary poznaj różnice między fasonami, które powinny pozostać luźne, a fasonami “blisko ciała” lub “opiętymi w biuście”.

Dobieranie rozmiarów fasonów luźnych, oversize:

jak dobierać rozmiary plus size - fasony oversize

Dobieranie rozmiarów fasonów “opiętych w biuście” (rozciągliwa dzianina)

jak dobrać rozmiar ubrania z dzianiny

Przed zakupem sprawdź swój “rozmiar wyjściowy” i dobierz ubrania do swoich potrzeb

Kochane XL-ki, w związku z licznymi zapytaniami o rozmiary odzieży publikujemy tzw. krawiecką tabelę rozmiarów opartą na wykrojach burdy, w której znajdują się klasyczne dane liczbowe dotyczące poszczególnych rozmiarów. Tabelę należy traktować jedynie w sposób przybliżony, gdyż bardzo niewiele kobiecych sylwetek mieści się w tradycyjne rozmiary ujęte w ten sposób. Zazwyczaj są wśród nas liczne jabłuszka, gruszki oraz wiele kobiet, które mają mniejsze rozmiary w biodrach. Żadna z tych sylwetek nie jest zła! Tabelka pozwoli Wam orientacyjnie określić w jakich zakresach rozmiarów się mieścicie.

* Pamiętajcie, że produkty z XL-ki pochodzą od różnych producentów, dlatego każdorazowo zalecamy sprawdzanie także wymiarów poszczególnych produktów. Prosimy też o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rozmiarów oversize, gdzie dla rozmiaru 42 bluzka czy sukienka może mieć obwód w biuście nawet 130 cm (i jest to jak najbardziej prawidłowe) :

tabela_rozmiarów_xlkajak dobrać rozmiar ubrania z dzianiny

Jak rozumieć klasyczną tabelę rozmiarów? (wymiary w biuście)

W celu określenia swojego wyjściowego rozmiaru w większości wypadków warto kierować się wymiarami w biuście. To właśnie w tym miejscu większość kobiet plus size (jednak nie wszystkie) posiada największy obwód. Tabela pozwoli Ci określić swój przybliżony “rozmiar wyjściowy”. Pamiętaj jednak, że centymetry podane w takiej tabelce są jedynie wymiarem osoby, a nie produktu, który chcesz kupić. Jeśli decydujesz się na luźną, oversizeową sukienkę obwód sugerowany dla Twojego rozmiaru może być o 20-30 cm większy, niż wskazywałaby na to tabela rozmiarów osoby. Podobnie przy zakupie bluz i kurtek warto pamiętać o tym, że ilość centymetrów w obwodach poszczególnych ubrań powinna być większa, niż Twój rozmiar jako osoby, po to, aby było Ci swobodnie i wygodnie.

Przed wprowadzeniem produktu do sprzedaży w XL-ce zawsze mierzymy nasze ubrania na sylwetkach plus size. Sprawdzamy jak rozkłada się materiał, w których miejscach jest on najbardziej opięty, a w których luźniejszy. W ten sposób określamy jaki rozmiar wyjściowy ma dane ubranie oraz taki właśnie rozmiar sugerujemy w tabeli rozmiarów.

Jak sprawdzać wymiary produktu, w zależności od fasonu?

Różnice między fasonami luźnymi a opiętymi dobrze ilustrują zdjęcia zamieszczone powyżej.

Fasony typu oversize (luźne) powinny mieć w obwodach znacznie więcej, niż wskazuje tabela rozmiarów osoby. Bluzka NIKI o wymiarach w biuście 134 cm i biodrach 114 cm wygląda najlepiej na osobach w rozmiarach 42-46, a powyżej rozmiaru 48 staje się opięta i traci wiele uroku. Różnica między obwodem osoby o rozmiarze 42, a obwodem bluzki w rozmiarze sugerowanym 42 wynosi aż 38 cm, a mimo to luźna bluzka wygląda prawidłowo.

Fasony opięte – czyli takie, które mają pozostać blisko ciała, uszyte z elastycznych dzianin mogą mieć mniejsze wymiary, niż wskazywałaby na to tabela. Na przykład dla rozmiaru 50 sugerujemy sukienki o obwodzie w biuście 112, ponieważ dzianinowa sukienka rozciągnie się na obwodzie o 4 cm, a nawet dużo więcej (!)

Jak więc dobrać idealny rozmiar dla siebie?

Znając swój “rozmiar wyjściowy” możesz zasugerować się naszą podpowiedzią i kupować ubrania w swoim rozmiarze, sugerowane przez XL-kę. Jeśli jednak wiesz, że lubisz fasony bardzo opięte lub bardzo luźne, masz swój własny styl noszenia odzieży, a także po prostu na wszelki wypadek – zawsze sprawdzaj również wymiary rzeczywiste produktu, które podajemy w tabeli produktu.

Klasyczny przewodnik po wyborze rozmiaru produktu

Więcej o nietypowych rozmiarach odzieży damskiej xl oraz xxl przeczytasz tu:

Nietypowy rozmiar odzieży damskiej i rozwiązania w sklepie XL-ka